Ugrás a fő tartalomraUgrás az oldal aljára

Alapítók

Dr. Bérczi Mihály elnök,alapító

Klubunk több évtizedes történelmében sok csodás pillanatot éltünk már meg. Ezek közé tartozik 2021. december 9. is, a PICK Aréna avatója. Az est megható jelenete volt, amikor alapítónkat, dr. Bérczi Mihályt a pályára szólítottuk. Klubunk elnöke, dr. Szűcs Ernő Péter karon fogta, és együtt sétáltak be a pálya közepére. Miközben a munkásságát soroltuk, ő integetett, szurkolóink pedig felálltak, és tapsolták Misi bácsit. Sokunknak könnybe lábadt a szeme, csodás pillanatok voltak ezek, amelyeket mélyen elraktunk a szívünkbe.

A szegedi férfi kézilabda alapítója. 1961. december 16-án hozta létre a Szegedi Előrét. Ludányi Mártonnal ketten indították el hódító útjára a városban a sportágat. Sokan feltehetik a kérdést, miért télen alakult a klubunk? Egyszerű a válasz: ebben az időben, egészen a nyolcvanas évekig tavaszi-őszi rendszerben zajlott a bajnokság.

Alapítónkkal végigjártuk a ranglétrát: először a városi bajnokságban indultunk, majd 1975-ben már az NB I-ben szerepeltünk. Gyorsan terjedt Szegeden, hogy előbb az Előre, majd a Szegedi Volán – Misi bácsi évtizedeken át volt gazdasági vezetője – milyen remek meccseket játszik az újszegedi Kisstadionban. Nem egyszer fordult elő, hogy közel ezer szurkoló állta körbe a bitumenpályát. A sikerek, a győzelmek nem maradtak el. Jöttek a helyi tehetségek, és sikerült NB I-es tapasztalattal rendelkező kézilabdásokat is igazolni. Vonzó lett a Volán és Szeged városa.

1977-ben elnöksége első nagy hazai sikerét értük el. Megnyertük a Magyar Kupát, ezzel kivívtuk a szereplést jogát a Kupagyőztesek Európa Kupájában, azaz a KEK-ben. A tizenhat éves klubunk először mutatta meg magát az öreg kontinensen. Az első fordulóban a világ egyik leghíresebb csapata, a Barcelona várt ránk. A történetet sokan ismerik, hiszen rengetegszer megemlítettük már: kivertük a katalánokat, így bejutottunk a legjobb nyolc közé. Ez maga volt a csoda. Misi bácsi egészen 1985-ig, azaz huszonnégy évig volt klubunk elnöke. A munkássága alatt még kétszer hódítottuk el a Magyar Kupát (1982, 1983). Irányítása alatt olyan szegedi játékosok lettek válogatottak a Volánból, mint Lele Ambrus, Tóth Géza, Szabó „Sonka” László, Oláh Béla, Buday Ferenc, Bartalos Zoltán, Dobó Károly, Zsódi Imre, Tamás Sándor és Barabás János.

Ludányi Márton alapító, edző

Az, hogy Szegeden ilyen magas színvonalon létezik a férfi kézilabda, nagyban köszönhető Ludányi Mártonnak, klubunk egyik alapítójának. Marci bácsi dr. Bérczi Mihállyal 1961. december 16-án hozta létre és álmodta meg a Szegedi Előrét. Akkor nem gondolták, hogy egy európai hírű klub alapjait teszik le.

Ludányi Márton ebben az építkezésben vezérszerepet játszott. Élete volt a kézilabda, az utánpótlás-nevelés. 1935. február 1-jén született Szegeden. A középiskolai tanulmányok befejezése után Budapestre ment tanulni, a TF-en szerzett diplomát. 1957-ben tért vissza szülővárosába, ahol egyből munkába állt. 1958-ban lett az egykori Rózsa, a mai Csonka gimnázium testnevelő tanára. Kevesen tudják róla, de ő honosította meg az újszegedi Ligetben a futást. Tesi órán vitte ki a tanulókat a platánok közé mozogni, amely után a városban elterjedt, így egyre több futó központi helye lett a liget.

Már a hatvanas években beleszeretett a kézilabdába. A Rókus I. általános iskola tornatermében játszott az Előre, a megyei bajnokságban vitézkedett a csapat. A meccseket telt ház előtt játszották a kis teremben, az emberek a csilláron is lógtak. A hetvenes években kerültek ki a keze alól azok a játékosok, akik sok-sok örömet szereztek a szurkolóknak. Lele Ambrus, Szabó „Sonka” László, vagy éppen Hunyadkürti János a válogatottságig vitte, az alapokat mindannyian Ludányi Mártontól sajátították el. A Rózsa verhetetlen volt a megyében, és a középiskolák országos bajnokságán is eredményesen szerepelt. A tehetségek pedig csak jöttek és jöttek: Fekete Róbert, Buday Dániel, Kotormán Attila, Herbert Gábor is Marci bácsi kezei között pallérozódott, és lettek mindannyian a PICK Szeged meghatározó játékosai. 1984-ben elvállalta a felnőtt csapat irányítását, ötödik helyen végzett a csapat az NB I-ben, de gyorsan rájött, hogy ez nem az ő világa. A fiatalok között érezte jól magát, ezért visszatért az utánpótlásba dolgozni. Volt már ekkor egy legendás mondása, amelyet minden tanítványával megtanított: „Mert a hitet hinni, a sportot sportolni, a csókot csókolni kell!”

Nyugdíjba vonulása után sem szakadt el klubunktól. Minden hazai meccsünkre eljött, az idény első mérkőzésén a kezdődobásával indította el az új szezont. A szurkolók nagyon szerették, volt olyan bajnoki döntő, amikor Veszprémbe is elkísérte a csapatot. Itt volt egyszer olyan megállapítása a #kékek stábjának, amelyet azóta a PICK Szeged csapatkapitányi karszalagjára hímeztünk: "Az, hogy ez van, Szeged jellegzetessége! Tartsuk meg, de vigyázzunk rá!” Ludányi Márton 2018. augusztus 12-én hunyt el, örökre klubunk legendás alakja marad.

Ugrás az oldal tetejére