Először nyertünk nemzetközi kupát 2014-ben

2014. május 18. aranybetűkkel íródott be klubunk történelemkönyvébe. Berlinben megnyertük az EHF-kupát. Az ötéves évforduló alkalmából emlékezünk nem mindennapi a négyes döntőre.

Nem éppen teli önbizalommal keltünk útra 2014. május 15-én Németországba, Berlinbe, az EHF-kupa négyes döntőjére. Előtte néhány nappal buktuk el a magyar bajnoki döntőt, így minden szurkolónk abban reménykedett, hogy legalább éremmel térünk haza.

Bombaerős volt a mezőny, rajtunk kívül a német, egyben házigazda, Füchse Berlin, a francia Montpellier és a román Constanta harcolta ki a részvételt.

Ránk az elődöntőben az Iker Romerót is a soraiban tudó Berlin várt. Féltünk a meccstől, hogy a Bundesligában edződött rivális átlép rajtunk. Nem ez történt, mert Mikler Roli a kapuban parádésan védett, Ilyés Ferenc és Balogh Zsolt szórta a gólokat, így 24–22-re nyertünk. Irány a döntő! Ez már többmint egy csoda volt.

Másnap kora délután, 15.30-kor rendezték a finálét, a francia „Montepite” volt az ellenfél. A gallok nem mentek szomszédba az önbizalomért, mivel mind a négy csapat egy szállodában, Berlin egyik külső negyedében lakott – ekkor rendezték a német labdarúgó-kupa döntőjét –, így már a reggelinél összetalálkozott a döntő két résztvevője. A derék franciák közül egyetlen ember köszönt, az a Matej Gaber, aki azóta minket erősít. Mintha ekkor tudta volna, hogy hamarosan hozzánk igazol...

A legkevesbé érdekelt ez bennünket, 150 szegedi szurkolóval a lelátón kezdődhetett az a meccs, ami klubunk történetének egyik legszebb diadalát hozta. Még tulajdonosunk, Csányi Sándor a csapat után repült, hogy láthassa a finálét.

Jól kezdtünk, Niko Mindegía gólja nyitotta a találkozót. A 18. percben Ancsin Gabi beállóból szerzett góljával hárommal léptünk el, 11–8 volt nekünk. Jöttek a gallok, de a félidőt kétgólos előnnyel zártuk (16–14).

Ilyés Feci, majd Niko talált a Montpellier kapujába, Jonas Larholm pedig úgy értékesítette a büntetőket, mintha az a világ legtermészetesebb dolga lett volna, így nem változott a helyzet: vezettünk. Az 53. percben viszont kezdődött minden előlről, 23–23 volt az állás. 25–25-nél kettős emberhátrányba kerültünk, és ez sem tört össze bennünket, sőt, Ilyés Feci gólja ismét vezetést eredményezett. Ez olyan erőt adott, ami kitartott, Nikola Prce bombája, majd Zubai Szabi beállós gólja után 28–25-ös szegedi vezetést mutatott az eredményjelző. Hiába nyitott komoly hajrát az ellenfél, 28–27-nél heteshez jutott a Szeged. „Dzsoni”, azaz Jonas Larholm Omeyer mellett a kapuba lőtt. A franciak szereztek még egy gólt, de ez senkit sem érdekelt, 29–28-ra nyertünk, így Szegedre hoztuk az EHF-kupát.

Micsoda ünnep volt Berlinben, majd másnap Szegeden, a Dugonics téren. Közel 6 ezer szurkoló tombolt velünk, majd tettük nonstoppá a Borfesztivált. Volt is mit ünnepelni, így érdemes lesz ma is koccintani egyet erre a győzelemre, mert a fiúk megérdmelik.

Montpellier (francia)-Pick Szeged 28-29 (14-16)
Férfi kézilabda EHF-kupa, döntő. Berlin, Max Schmeling Halle, 8 ezer néző. Vezette: Nikolov, Nacsevszki (macedónok).
Montpellier: Omeyer – Gajic 10/4, Hmam, Tezs 4, Gaber 3, Grebille 2, Guigou 1. Csere: Siffert (kapus), Simonet 2, Dolenec 3, Kavticnik 3. Vezetőedző: Patrice Canayer.
Pick Szeged: MIKLER ROLAND – ROBERTO GARCÍA PARRONDO, ANCSIN GÁBOR 4, NIKO MINDEGÍA 3, ZUBAI SZABOLCS 2, ILYÉS FERENC 7, KEKEZOVICS MARINKO 2. Csere: TATAI PÉTER (kapus), ALEN BLAZEVIC, BALOGH ZSOLT 2, VADKERTI ATTILA, JONAS LARHOLM 5/4, NIKOLA PRCE 3, VLADIMIR VRANJES 1, MARKO LASZICA. Vezetőedző: JUAN CARLOS PASTOR.
Hétméteres: 4/4, illetve 4/4.
Kiállítás: 4, illetve 14 perc.
Meccsfilm: 0-1, 0-2, 1-2, 2-2, 3-2, 3-3, 4-3, 4-4, 5-4, 5-5, 5-6, 6-6, 6-7, 6-8, 7-8, 7-9, 8-9, 8-10, 8-11, 10-11, 10-12, 11-12, 11-13, 12-13, 12-14, 13-14, 13-15, 14-15, 14-16 (félidő), 15-16, 15-17, 15-18, 16-18, 17-18, 17-19, 18-19, 18-20, 18-21, 19-21, 20-21, 20-22, 20-23, 21-23, 22-23, 23-23, 23-24, 24-24, 24-25, 25-25, 25-26, 25-27, 25-28, 26-28, 27-28, 27-29, 28-29.

Cikk: Süli Róbert